A’dan Z’ye Saç Ekimi Aşamaları

Saç Ekimi Aşamaları

A’dan Z’ye Saç Ekimi Aşamaları

Saç Ekimi Aşamaları

Es Saç Ekimi – Saç Ekimi Aşamaları

#gelmedenönce
Saç Ekimi öncesinde neler yapmalıyım? – A’dan Z’ye Saç Ekimi Aşamaları

Öncelikle saç ekimine gelmeden hastamız alkol, yabancı madde, enerji içeceği,bitki çayı ve cinsel gücü arttırıcı ilaçlar kullanmamalıdır. Kullandığı herhangi bir ilaç ya da rahatsızlığı varsa bunu bizimle paylaşmalıdır…
Ayrıca hastamız gelirken yanında gömlek veya fermuarlı bir üst getirirse üzerini daha rahat giyip çıkarabilir…

#tahlil
Saç Ekiminde Yapılacaklar – Saç Ekimi Aşamaları

Öncelikle hastamıza damar yolu açılır ve tahlil için kan alma işlemiyle işe başlanır. Bulaşıcı hastalıkları ve kan değerlerine bakılır.

#saççizgisi
Hastaya uygun olan doğal saç çizgileri doğrultusunda saç Ekimi ve donör bölge sınırları belirlenir. Hastamıza anlatarak onun da görüşlerini alırız. Geçici bir ön çizgi belirlenir. Kök alım işlemi tamamlandıktan sonra asıl saç çizgisi belirlenir.

#saçtraş
En fazla saç kökünü alınabilmesi için saçları 1 numaraya kesilir. Kesim işlemi, iyi bir sonuç için kesinlikle şarttır.

#lokalanestezi
Hasta yüz üstü yatırılarak alım yapılacak bölge dezenfekte edilir. Lokal anestezi işlemine başlanır ve sonrasında en ufak ağrı bile olmaması gerekir.
*Saç Ekimi Ağrısız ve konforlu bir işlem olmalıdır.

#alım
Ağrı olmadığından emin olduktan sonra saç kökü alım işlemine başlanır.
Mikrocerrahi motorlaalım işlemi yapılır. Bu işlem yapılmadan önce hastanın saç köklerine uygun çaptaki uç saptanır (0,8mm veya 0,7mm). Belirlenen uçla kök alım işlemine devam edilir.

*Alım işlemi, yoğunluğuna göre orantılı ve dikkatli bir şekilde mutlaka uzman kişilerce yapılmalıdır. Aksi taktirde donör bölgede kalıcı boşluklar kalabilir.
Bir yandan alınan greftler(saç kökleri) solüsyonu bir kapta toplanır.

#dizim
Greft alım işlemi devam ederken aynı zamanda dizim işlemi yapılır.

*Saç Ekim’imin profesyonel olması için dizim işlemimin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Tek bir greftte tekli ikili üçlü kökler bulunur.
Bu kökler, tekli çoklu ve karışıklar diye ayrıştırılır. Aynı zamanda kırılan zedelenmiş kökler ayrıştırılır ve kökler tek tek sayılır.

Dizim işlemi yapılmayan hastalarda alınan Greft sayısını tam olarak belirlenemez. Aynı zamanda zedelenmiş ve kırılmış kökler de ekileceği için sonuç olarak saçlar istenilen sonuç alınamayabilir.

Greft alım işlemi saçların çıkış yönleri doğrultusunda nokta atışı yapılarak gerçekleşir.
Ense bölgesi(donör bölge) saçların sıklığına göre orantılı verilerek alınır. Bu sırada hasta yüzüstü yatmaktadır. Ağrılı olmayan bir işlemdir.

#çizgi
Ön Çizgi Nasıl Uygulanır? – Saç Ekimi Aşamaları

Alım işlemi bitikten sonra hastamıza uygun saç çizgisi belirlenir. Bu çizgi hastanın doğal saç çizgisi olup bunun dışına çok fazla çıkılmamaktadır.
Çizgi, saçın çoğal durması için son derece önemlidir ve geri dönüşü olmayan bir uygulamadır.
Çizgi belirlenip hastaya gösterilir ve anlatılır, düşüncelerini dinlenir. Önerisi varsa dikkate alınır.

Saç Ekimi Aşamaları

#kanal

Kanal işlemi kökleri alım işleminden sonra, ekim yapılacak bölgeye açılan, köklerin kalınlığına be saç çıkış açılarına göre açılan minik deliklerdir.
Çıkacak olan saçların yönleri sıklığı ön çizgideki asimetri bu işlem işe belli olur.

Kanal işlemi çok önemli bir işlem olup, saçların doğal olmasını sağlar. Başarılı olmayan bir kanal işlemi, saçların çim adam gibi olmasına sebep olabilir ve bu durumun geri dönüşü olmaz. Artık saçlar dik ve doğallıktan uzak olur. Hastayı görenler saç ettirdiğini anlayabilir. Fakat profesyonel açılan kanallarda saçın ekim olduğu belli olmaz. Ekilen saç diplerinde hiç bir iz kalmaz ve hatta berberi bile saç ettirdiğini anlamaz.

Her hastanın kendine göre saç yönleri vardır. Doğal saçları ne tarafa ise o tarafa çıkacak şekilde kanallar açılır. Saçlar çıktığında, dökülmeden önce hastamız ne tarafa tarıyorsa sağa sola öne arkaya istediği yöne doğru tarayacak şekilde saç çıkışları sağlanır.

Hatta tepedeki dönek de bire bir yapılarak doğallığı her tarafta görülür.
Kanal açılma sırasında, açan kişi ne kadar kök alındıysa o sayı kadar kanal açar. Aynı zamanda açık bölgelere göre orantı vererek, doğal bir görüntü için sıklığı ayarlar.
Kanal işlemi hasta açısından rahat bir işlemdir.
Hasta sırtüstü yatarak bu işlem gerçekleşir, uyuyabilir veya tv izleyebilir.

Saç Ekimi Aşamaları

#ekim

Ekim işlemi en son işlem olup en uzun süren ve işçilik isteyen bir aşamadır.
Hasta için rahat bir işlemdir yine kanal işlemi gibi sırt üstü yayarak tv izleyebilir veya uyuyabilir.
Ekim yapan kişiler, kanal işleminde açılar ve orantılı yoğunluğu belirlenmiş şekilde hazırlanmış minik deliklere greftleri yerleştirme işlemidir.

Bu işlem yavaş, acele edilmeden ve nazikçe yapılmalıdır ki greftler zarar görmesin. Aksi taktirde zarar görmüş greftler sonuç olarak çıkmazlar. Tüm işlem gibi ekim işlemi de dikkat isteyen bi aşamadır. İki veya üç kişi ekimi gerçekleştirir. En önden başlanarak kanalları açılmış yerlere, penset dediğimiz aletlerle kökler dikkatlice yerleştirilir.

#bandaj
Ekim işlemi son işlemdir ve bittikten sonra bölge güzelce temizlenir. Alım yapılan ense bölgesine ilaç sürülerek bandaj yapılır. Bandajlı ertesi gün çıkarıyoruz ve artık alım yapılan bölgenin iyileşmesini bekliyoruz. Ekim yapılan bölge açık bırakılır ve iyileşmesi beklenir. Ekim yapılan bölgenin 3 gün boyunca hiç bir işlemi yoktur. Dokunulmaması ve darbe almaması gerekir.
Bandaj yapılan hastamızı aynı gece hastanede misafir ediyoruz. Ertesi gün bandajını alıyoruz ve taburcu ediyoruz.

İşlemler sırasında tuvalet çay ve yemek molaları verilir tv izlenebilir.

Saç Ekimi Aşamaları

#ekimsonrası
Hastalarımıza ekim aşamasında damar yolu ile bazı ilaçlar veriyoruz. Böylece ekim yapılan gün ilaç kullanması gerekmiyor. Ertesi gün reçete yazılacak ve kullanması için ilaçları olacaktır (antibiyotik gibi).

#şişlik
Hastamız ekimden sonra 3 gün sadece sırtüstü tv izleme pozisyonunda dinlenmeli, işlem sırasında verilen sıvıyı yer çekiminin etkisiyle alına ve sonrasında yüze indirmemelidir. Koltukta otururken de yürürken de 3 gün çene yularda baş geride olmalıdır.
Hasta dinlenirse hiç bir ödem olmaz ve yüzde şişlik gerçekleşmez.
Şişlik olmaması tamamen hastanın dinlenmesine bağlıdır.
Diyelim ki yüz şişti, ekilen saçlara ya da vücuda hiç bir zararı olmaz bir kaç güne geçecektir.
Önemli olan ekilen saçlara bir darbe gelmemesidir.

Konu: Saç Ekimi Aşamaları

İletişim ve randevu için tıklayın.